(K.E.)

Baka István
SZEKSZÁRDI MISE


Napjaink irodalmában korántsem szokatlan jelenség, hogy íróink, költőink a teljességre törekedve – vagy csupán kíváncsiságból – több műfajban is kipróbálják tehetségüket. Ezek a „kirándulások” gyakran igen értékes, tartalmilag és formailag egyaránt újszerű műveket eredményeznek.

        Ilyen sajátos szerkezetű és hangulatú kötet Baka István, a fiatal költő első novelláskötete is, aki így vall pályájának alakulásáról: „Továbbra is a versben vagyok inkább otthon, de ezt a novellákat és színjátékot tartalmazó könyvet sem tekintem kitérőnek.” Ezzel annál is inkább egyetérthetünk, mivel ezek az írások tengernyi szállal kapcsolódnak a lírához, s bizonyos szempontból folytatásai Baka István eddig napvilágot látott két verseskötetének is.

        A novelláskötet négy darabja önállóan is megállja a helyét, s ugyanakkor szerves egységet is alkot. Összetartozásukat elsősorban az író által végiggondolt kérdések egy tőről fakadása biztosítja. Ilyen vissza-visszatérő probléma a jó és a rossz, a bűn és az erény, a krisztusi szeretet és a sátáni gonoszság, a kiválasztottság és a kisszerűség – végső soron pedig az értelmes élet gondolata.

        A könyv varázsa és sajátos hangulata azonban mindenekelőtt formai sokszínűségéből fakad. Baka István egyaránt otthonosan mozog a finom, helyenként már-már gyilkos szatíra, a tárgyszerű ábrázolás, vagy éppen a leheletnyi, áttetsző líraiság világában. Magától értetődő természetességgel mossa össze az álom és a valóság képeit, számára semmi sem lehetetlen: érezhető fanyarsággal ülteti ár napjainkba a csodaszarvas mondáját, a koldusruhába öltözött Jóisten egy-egy lélekért izgalmas sakkpartit vív a céllövöldés Sátánnal, Séner János, nyugalmazott pénztárnok pedig élete utolsó pillanatában Liszt Ferenc szellemével találkozik.

        E novella-ötletek más művekben is fellelhetők, így például Bulgakov A Mester és Margaritá-jában, Puskin Mozart és Salieri-jében, vagy Weöres Sándor Holdbéli csónakos-ában. Baka István könyve azonban azt bizonyítja, hogy írója az ezekben felvett kérdésekről egyéni hangjával, egyéni látásmódjával még mindig tud újat mondani az olvasóknak. (Szépirodalmi)

(Könyvvilág, 1984. szeptember. 29. p.)

(K.E.)